Grupa Jeżyki

Zabawy rytmiczne – rozwijają motorykę (małą i dużą), pamięć, koncentrację czy percepcję słuchową

20.03.

Zapraszamy do prostych zabaw polegających na powtarzaniu rytmów wystukanych / wyklaskanych / wygranych przez druga osobę. W najprostszej wersji nie potrzebujemy do niej żadnych pomocy! W tej zabawie można się bawić rytmem na kilkanaście różnych sposobów. Oto kilka z nich:

– wyklaskujemy rytm

– wygrywamy rytm na swoim własnym ciele (klaszczemy w dłonie, tupiemy nogą, kiwamy głową, wzruszamy ramionami lub ich dotykamy, klikamy palcami, uderzamy w kolana)

– dziecko powtarza wygrany rytm lub całą sekwencję ruchową (która musi być na tyle prosta, aby dziecko ją zapamiętało i powtórzyło)

– wystukujemy rytm na podłodze – wystukujemy rytm na stole / krześle / ścianie / talerzu

Trudniejszy etap

– łączymy kolejne sekwencje zabawy, co zwiększy trochę poziom ich trudności.

Rytmiczne kubki

Do tej zabawy potrzebujemy minimum dwóch osób (ale im więcej tym fajniejsza zabawa :). Potrzebne nam będą do niej plastikowe kubeczki – dla każdej osoby po jednym. Siadamy z dzieckiem na przeciw siebie (lub w kole, jeżeli osób jest więcej). Każdy stawia swój kubeczek do góry dnem przed sobą. Lider zabawy (przynajmniej na początku) konstruuje prostą sekwencję rytmiczną i pokazujesz ją dziecku. Próbujecie wykonać ją wspólnie. Na przykład: – jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | ta – dam) – jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka + jedno klaśnięcie (tam | ta – dam – tam) – jedno klaśnięcie + uderzenie w kolana / o podłogę + jedno klaśnięcie + przesunięcie kubka dalej (tam | tam | tam – ta – dam) Na początku bardzo dobrze jest powiedzieć dziecku całą sekwencję na głos – dużo lepiej i łatwiej się wtedy ją koduje.

Miłej zabawy

EDz-M