Propozycja zajęć na koncentrację uwagi u dzieci

                    

1. Zabawa przy muzyce.

Taniec przy muzyce-dziecko dobiera się w parę z rodzicem, rodzeństwem. Rodzic włącza muzykę.

Dzieci trzymając balonik brzuchami, plecami, ramionami, starają się tańczyć tak, by nie wypuścić balonika.

2. Ćwiczenia oddechowe.

Oddychanie przeponą- dziecko leży na podłodze na plecach, nogi ugięte w kolanach, stopy oparte mocno o podłogę. Wdychając powietrze nosem, napełniamy brzuch, który jak balonik, podnosi się do góry. Przy wydechu ustami brzuch opróżnia się i przyjmuje pozycję wklęsłą.

Zatrzymaj piłeczkę- dziecko siedzi wygodnie przy stoliku, nogi mocno oparte o podłogę. Na stoliku leży piłeczka pingpongowa. Dziecko dmucha tak na piłeczkę aby ta nie spadła ze stolika.

Piórko- dziecko otrzymuje piórko. Spaceruje po pokoju, dmucha na piórko, aby nie spadło na podłogę. Można utrudnić i mierzyć czas.

3. Zabawa plastyczna.

Pokaż jak się czujesz- przygotowujemy farby plakatowe i szary papier. Zadaniem dziecka jest namalowanie palcami tego co czuje (radość, złość, smutek). Po namalowaniu prosimy dziecko o krótką wypowiedź co namalowało.

4. Zabawa z elementem ruchu.

Klamerki- dziecko ma przypięte do ubrania klamerki. W określonym czasie, gdy gra muzyka, dziecko ma zdobyć jak najwięcej klamerek lub pozbyć się jak najwięcej klamerek przypinając je do ubrania rodzicowi lub innym dzieciom.

Zabawa z pudłami- dziecko ma do dyspozycji duże kartonowe pudła. Może z nich budować różne tunele, mosty, wchodzić w nie, chować się. Zabawy według pomysłów dzieci.

5. Ćwiczenie koncentracji uwagi.

Kolorowy świat-  wymieniamy z dziećmi rzeczy w różnych kolorach np. czerwonym- papryka, serce itd. i omawiamy ich smak, wygląd, przeznaczenie.

Taniec z gazetą na głowie- dziecko tańczy przy muzyce, trzymając gazetę na głowie. Należy tak poruszać się w rytm muzyki, aby gazeta nie spadła z głowy.

MB