Integracja sensoryczna

Terapeuta Integracji Sensorycznej radzi: Rozwój sensoryczny

Drodzy Rodzice!

Wszyscy w pewnym momencie uczyliśmy się po kolei podstawowych aktywności ruchowych, takich jak: unoszenie głowy, zmiana pozycji ciała, siadanie, przyjmowanie pozycji czworaczej, raczkowanie, wstawanie i chodzenie.

Czynności te opanowuje się dzięki rozwojowi zmysłu równowagi i jego integracji z pozostałymi zmysłami.

W ciągu pierwszych dwunastu miesięcy życia następuje najbardziej intensywny rozwój równowagi. Kontakt dziecka z podłożem stopniowo zmniejsza się, aż w końcu maluch może stać pewnie na stopach.

System przedsionkowy we współpracy z systemem proprioceptywnym wpływa na świadomość pozycji i ruchów ciała w przestrzeni. Ten system naszego układu nerwowego jest wyjątkowo wrażliwy na zmiany naszej pozycji i ma duży wpływ na funkcjonowanie mózgu. Jest to podstawowy system sensoryczny, z którego impulsy łączą się z informacjami z innych zmysłów, i to jego prawidłowe funkcjonowanie ma wpływ na pracę całego systemu nerwowego. Największym systemem sensorycznym u człowieka jest system dotykowy, ponieważ jego receptory znajdują się na całym naszym ciele. Za pomocą tego systemu układ nerwowy otrzymuje informacje z otoczenia i z wnętrza naszego ciała.

Człowiek posiada wiele receptorów dotykowych odbierających bodźce z ucisku, temperatury, dotyku, wibracji. Wrażenia płynące z dotyku uczestniczą w wielu zjawiskach dokonujących się w mózgu i mają wpływ na wiele funkcji kształtujących się w organizmie.

Prawidłowo rozwinięty system sensoryczny ma wpływ na rozwój inteligencji poznawczej i społecznej, które są głównymi wyznacznikami sukcesu we współczesnym świecie.

Rodzicu, zwróć uwagę i udaj się do specjalisty, jeśli twoje dziecko:

  • ma problemy z równowagą, koordynacją ruchową (przewraca się, potyka na prostej drodze),
  • ma problemy z samoobsługą (zapinaniem guzików, ubieraniem się, nawlekaniem, wycinaniem),
  • jest nadruchliwe (skacze, biega, nie może usiedzieć w miejscu),
  • jest wycofane (unika zabaw ruchowych),
  • jest nadwrażliwe na dotyk (drażnią je metki, obcinanie włosów, paznokci),
  • jest nadwrażliwe słuchowo (czuje się niekomfortowo w hałasie, zatyka uszy, gdy jest głośno, jest pobudzone lub nieobecne

Źródło: Książka dla nauczyciela. Dzieciaki w akcji, pięciolatki, Nowa Era

Autorzy porad dla nauczycieli i rodziców: Anna Dobosz, Katarzyna Kajkowska (terapeuta SI), Anna Lewandowska (logopeda), Ewelina Wilkos (psycholog).