Pierwszy dzień w przedszkolu – dotyczy nowej grupy 3 – latków.

Co zrobić, aby pierwszy dzień w przedszkolu był łatwiejszy dla dziecka i rodziców?

Wieczorem, poprzedniego dnia, można razem naszykować ubranie (wygodne, przewiewne z naturalnych materiałów) i opowiedzieć dziecku, jak będzie wyglądał jego dzień od chwili przebudzenia oraz postarać się, aby dokładnie tak było.

Rano wstać na tyle wcześnie, aby spokojnie wykonać rutynowe czynności.

Do przedszkola należy wyjść wcześniej i bez pośpiechu, konkretnie powiedzieć dziecku, kiedy będzie odebrane, np. „po obiedzie”, a nie „za chwilkę”.

Koniecznie trzeba dotrzymać obietnicy.

Argumenty przemawiające za krótszym pobytem i rezygnacją z leżakowania w początkowym okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, dotyczą przede wszystkim zminimalizowania obciążenia organizmu dziecka długotrwałym przebywaniem w nowych warunkach i związanym z tym stresem.

Proszę zadbać o dobry kontakt z dzieckiem po przedszkolu, aby był jak najbardziej wartościowy i pomocny dla Was -Rodzice.

Na początku warto tak zaplanować czas z dzieckiem, aby dziecko mogło rozładować nagromadzone emocje, wywołane stresem związanym z oswajaniem się z nowym otoczeniem. Najlepszy będzie wtedy czas spędzony na świeżym powietrzu, placu zabaw, spacerze, innej aktywności, którą dziecko lubi i która pomaga mu w regulacji emocji.

Dla dziecka proszę przynieść:

  • Ulubioną przytulankę, która pomoże znieść rozstanie z rodzicami,
  • Kapcie na gumowej podeszwie, zapinane na „rzepy”,
  • Ubranie na zmianę.Rodzice przynoszą:
  • Pewność, że dziecko sobie poradzi. Bardzo rzadko jest tak, że dziecko nie jest w ogóle gotowe. Nawet w przypadkach, kiedy wydaje się, że adaptacja idzie bardzo źle, da się tak zadbać o bezpieczeństwo dziecka, że zaczyna ono z przyjemnością chodzić do przedszkola.
  • Uśmiech i spokój na twarzy, która będzie obserwowana przez dziecko i z której potrafi ono wyczytać dobre i złe emocje –okazany niepokój może udzielić się dziecku.

Do zobaczenia w przedszkolu!