Wskazówki dla rodziców trzylatków.

Co mogą jeszcze zrobić rodzice, aby przygotować dziecko do przedszkolnego startu?

Warto w rozmowach z dzieckiem na temat tego, że niebawem będzie przedszkolakiem, zapewniać go, że w przedszkolu będzie pod opieką pań nauczycielek, które zawsze we wszystkim mu pomogą, doradzą, przytulą, porozmawiają, wytłumaczą czy zaproszą do zabawy.

Dziecko musi wiedzieć wcześniej, zanim trafi do placówki, kim jest nauczyciel przedszkola i że zawsze może na niego liczyć.

Należy postarać się przedstawić dziecku przedszkole w sposób pozytywny, zachowując przy tym umiar i naturalność.https://mamaolazprzedszkola.blog/jak-rozmawiac-z-dzieckiem-na-temat-przedszkola/ Stopniowo dostosowywać rytm dnia dziecka do rytmu panującego w przedszkolu – wstawanie o stałej, niezbyt późnej godzinie (śniadanie w przedszkolu jest o 8.30), stałe pory posiłków, stała godzina wychodzenia na spacer, powtarzanie codziennych drobnych rytuałów (np. wspólne sprzątanie zabawek, mycie rąk w określonych sytuacjach, wspólna zabawa, itp.)

Okres przed przedszkolną inauguracją należy wykorzystać, aby poprawić sytuację w zakresie samoobsługi.

Gdy dziecko jest karmione, ubierane, wysadzane na nocnik (nosi pampersy), wożone w wózku -to znaczy, że jest traktowane poniżej swoich możliwości rozwojowych.

W przygotowaniach do pójścia do przedszkola można zadbać o aktywny udział dziecka np. kupując wspólnie z nim wyprawkę, kapcie. Wspólnie można też wybrać przytulankę, która będzie dziecku towarzyszyć.