Mała motoryka – Terapeuta Integracji Sensorycznej Radzi.


Drodzy Rodzice!
Mała motoryka jest terminem, z którym spotykacie się zapewne, od kiedy Wasze dziecko było niemowlęciem.
Czy wiecie, co ona oznacza i jak ją ćwiczyć? Mała motoryka jest sprawnością rąk, dłoni i palców. Rączki dziecka same ćwiczą swoją siłę i sprawność (koordynację) podczas niemal każdej zabawy. Przygotowując Waszą pociechę do pójścia do zerówki, powinniście jednak zwrócić baczniejszą uwagę na to, czy dziecko dobrze trzyma kredkę, czy nie naciska nią za mocno lub za słabo podczas rysowania, czy właściwie ustawia dłoń i zachowuje przy tym prawidłową postawę.
Zachęcajcie dziecko do zabaw ćwiczących małą motorykę – będzie miało łatwiejszy start do nauki pisania.
Warto wspomóc dziecko przez:
Zabawy w chwytanie i sortowanie: małych guzików, klocków, kamyków, pomponów. Trzymając w tym czasie szczypce czy klamerki, dziecko dodatkowo ćwiczy precyzję ruchów, a także siłę chwytu.
Malowanie palcami, lepienie i zabawy różnymi masami plastycznymi (ciastoliną, pianką) doskonali nie tylko precyzję ruchów, lecz jest także świetnym ćwiczeniem sensorycznym, oddziałując na zmysł dotyku i powonienia.
Nawlekanie koralików, makaronu, guzików, przewlekanie sznurka ćwiczy sprawność ręki i palców, jest doskonałym przygotowaniem do czynności samoobsługowych, np. zawiązywania butów.
Przesypywanie i przelewanie to ćwiczenia koordynacji ruchów, siły i precyzji chwytu, a także umiejętności organizacji i rozwijania schematu ciała i przestrzeni.
Ponieważ duża motoryka stanowi bazę do rozwoju małej motoryki, na co dzień należy umożliwić dziecku niczym nieskrępowany rozwój ruchowy. Niech wzmacnia mięśnie, ćwiczy koordynację ruchową, równowagę, zwinność i poznaje możliwości swojego ciała.

Artykuł z Książki Nauczyciela ” Dzieciaki w akcji”, pięciolatki. Nowa Era
Autorzy porad specjalistów: Anna Lewandowska – logopeda, Katarzyna Kajkowska – terapeuta SI, Ewelina Wilkos – psycholog.

BK