Na co zwracać uwagę w rozwoju fizycznym dziecka? Terapeuta Integracji Sensorycznej Radzi.


Drodzy Rodzice!
Znacie swoje dziecko jak nikt inny. Czasem jednak możecie przeoczyć nieprawidłowości związane z jego rozwojem fizycznym i postawą. Wszystkie zmiany, które budzą Wasze wątpliwości, powinny być konsultowane ze specjalistą.
Na co zwracać uwagę?
Gdy patrzycie na malucha, który stoi do Was odwrócony tyłem i ma złączone stopy, zwróćcie uwagę na jego stopy i kolana. Gdy kolana się stykają, a stopy są oddalone o kilka centymetrów, wtedy dziecko ma tzw. koślawe kolana. Chód często jest wtedy niezgrabny, niepewny i chwiejny, a dziecko może skarżyć się na ból kolan i męczliwość w czasie chodzenia. Koślawość kolan do około 3. roku życia jest często fizjologiczna, ale gdy występuje nadal w wieku przedszkolnym, należy ją leczyć, czyli rehabilitować.
Przeciwieństwem koślawych kolan są kolana szpotawe.
Patrząc na stopy, zwróćcie uwagę, czy są prawidłowo wysklepione i czy pięty nie „uciekają” do środka.
Wtedy mówimy o stopach płasko-koślawych. Nieleczone płaskostopie może prowadzić do powstania koślawych kolan, bólu w stawach kolanowych, kręgosłupie. Dodatkowo, przy płaskostopiu szybciej ścierają się krawędzie butów podczas chodzenia, ponieważ ciężar ciała nie rozkłada się równomiernie na pięcie.
Gdy dziecko stoi odwrócone do Was bokiem, może zaniepokoić kilka rzeczy: mocno wystający brzuch, zaokrąglone plecy (barki), wyraźnie wygięty kręgosłup w dolnym odcinku (lędźwiowym), wysunięta broda do przodu. Wszystko to może świadczyć o obniżonym napięciu mięśniowym.
Przyjrzyjcie się również ogólnej postawie ciała, np. czy głowa, barki, miednica, kolana i stopy są ustawione symetrycznie. Większe asymetrie w postawie mogą świadczyć np. o bocznym skrzywieniu kręgosłupa, czyli skoliozie.
Do fizjoterapeuty warto się również wybrać, gdy dziecko jest po poważniejszym urazie, złamaniu kończyn, operacji lub gdy występują nasilone bóle w stawach lub kręgosłupie.

Artykuł z Książki Nauczyciela ” Dzieciaki w akcji”, część czwarta, pięciolatki. Nowa Era
Autorzy porad specjalistów: Anna Lewandowska – logopeda, Katarzyna Kajkowska – terapeuta SI, Ewelina Wilkos – psycholog.

BK