Prawidłowy siad dziecka – Terapeuta Integracji Sensorycznej Radzi.


Drodzy Rodzice!
Wasz maluch w wieku 5 lat spędza dużo czasu, bawiąc się na podłodze lub przy stoliku. Powinniście pamiętać o tym, żeby zadbać o jego prawidłową postawę podczas siadu.
Nieprawidłowym i najbardziej szkodliwym sposobem siadania jest tzw. siad „W”. Dziecko przyjmuje wtedy pozycję siadu klęcznego z pupą między szeroko rozłożonymi stopami, które tworzą szeroką podstawę. Jest to bardzo niezdrowe dla stawów kolanowych malucha, a także jego kręgosłupa. Niestety, to my pokazujemy często dziecku nieprawidłowy wzorzec siadu, dlatego sami musimy pilnować, jaką pozycję przyjmujemy, ponieważ dziecko nas naśladuje.
Często dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, „na kokardkę”, ponieważ w przedszkolach ta pozycja jest najbardziej preferowana. Niestety, ona również nie jest dla dziecka korzystna, ponieważ wymusza garbienie się sylwetki oraz sztywne pochylenie miednicy do tyłu, bez możliwości ruchu. Wpływa to negatywnie na całą ruchomość kręgosłupa dziecka, a także na możliwości rozwoju dużej motoryki.
Dobrą zasadą jest, aby dziecko co jakiś czas zmieniało pozycję. Maluch może siadać na piętach, bokiem, w siadzie prostym, skrzyżnym. Może też leżeć na brzuchu lub na boku. Trzeba tylko pilnować, żeby w żadnej z pozycji nie przebywał zbyt długo i żeby żadnej z nich nie preferował. Podczas prac stolikowych dziecko powinno mieć dobraną odpowiednią wysokość krzesełka i stolika, żeby stopy były oparte płasko o podłogę, a kolana
zgięte pod kątem prostym. Dziecko powinno siedzieć swobodnie i symetrycznie, opierając łokcie o stolik.
Gdy widzicie, że dziecko się notorycznie garbi, ma krzywo ustawione barki lub biodra, koślawi kolana lub stopy, wysuwa szyję i brodę do przodu, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, ponieważ może to być nawykowa pozycja spowodowana nieprawidłowym siadem.

Artykuł z Książki Nauczyciela ” Dzieciaki w akcji”, pięciolatki. Nowa Era
Autorzy porad specjalistów: Anna Lewandowska – logopeda, Katarzyna Kajkowska – terapeuta SI, Ewelina Wilkos – psycholog.

BK