Zdrowy kręgosłup – zdrowe dziecko – Terapeuta Integracji Sensorycznej radzi.


Drodzy Rodzice!
Już w wieku przedszkolnym należy pamiętać, aby wpajać dzieciom zdrowe nawyki ruchowe. Ponieważ Wasze dziecko coraz więcej czasu spędza, wykonując zadania stacjonarne w pozycji siedzącej, warto zadbać, by w wolnym czasie mogło się poruszać, pobiegać i poćwiczyć.
Kręgosłup ma swoje naturalne krzywizny. Gdy patrzycie na dziecko z boku, odcinek szyjny kręgosłupa wygina się do przodu (lordoza szyjna), piersiowy do tyłu (kifoza piersiowa), lędźwiowy też do przodu (lordoza lędźwiowa), a krzyżowy do tyłu (kifoza krzyżowa) – to fizjologiczne krzywizny, jeśli jednak są bardziej pogłębione lub spłaszczone, wystąpią problemy z kręgosłupem, które mogą doprowadzić do powstania wad postawy.
Patrząc na kręgosłup dziecka od tyłu, powinien on być prosty. Jeśli tak nie jest, mówimy o skrzywieniu bocznym czyli skoliozie.
Co możemy zrobić, by zapobiec wadom postawy u dzieci? Oczywiście, dawać im jak najwięcej możliwości zdrowego ruchu. Najlepsza jest nauka pływania, która korzystnie wpływa na normalizację napięcia mięśniowego, wytrzymałość i koordynację ruchową. Można też zapisać dziecko na piłkę nożną, akrobatykę, balet, wspinaczkę
czy taniec lub po prostu chodzić z nim na place zabaw. Równie ważne jest pilnowanie prawidłowej postawy dziecka podczas siadu na podłodze. Przede wszystkim pozycja powinna być w miarę możliwości symetryczna i zróżnicowana (np. siad bokiem – na obie strony, skrzyżny, siad klęczny, leżenie na brzuchu).
Podczas pracy przy stoliku należy zwracać uwagę na odpowiednią wysokość stołu i krzesła oraz symetryczną postawę dziecka.
Należy pamiętać o tym, że wszelkie nieprawidłowości, które zauważycie w postawie ciała dziecka, należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą (fizjoterapeutą), ponieważ dziecko w tym wieku bardzo intensywnie rośnie. Ma to swoją zaletę, gdyż w razie ewentualnych zaburzeń można je jeszcze stosunkowo łatwo zniwelować. Niestety, nieleczone wady kręgosłupa będą prowadziły do poważniejszych schorzeń układu ruchu
u starszego dziecka.

Artykuł z Książki Nauczyciela ” Dzieciaki w akcji”, część czwarta, pięciolatki. Nowa Era
Autorzy porad specjalistów: Anna Lewandowska – logopeda, Katarzyna Kajkowska – terapeuta SI, Ewelina Wilkos – psycholog

BK