Edukacja z wojskiem – 16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej w naszym Przedszkolu.

Dnia 8 maja 2024 roku w naszym przedszkolu gościliśmy żołnierzy z 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka ps. ” Zbroja”.

Żołnierze opowiedzieli dzieciom co to jest służba dla kraju, dlaczego jest tak bardzo ważna i co to znaczy bronić naszej ojczyzny.  Mówili jak to wspaniale być patriotą i że można być bardzo dumnym z bycia Polakiem.

Przedszkolak jak każdy człowiek powinien być gotowy na różne wyzwania. Każdego dnia mogą nas spotykać różne sytuacje zagrożenia, a są nimi także klęski żywiołowe, kryzysy, różnego rodzaju stany zagrożenia, wypadki.

Żołnierze zaprezentowali dzieciom sprzęt, który służy do obrony kraju w sytuacji zagrożenia. Opowiedzieli w jakich sytuacjach tego sprzętu się używa i jak ważne jest szkolenie żołnierzy ale i dzieci, by potrafiły się zachować w różnych sytuacjach zagrożenia. Choćby nawet udzielając pierwszej pomocy na miarę dziecka, czyli dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Dzieci oglądały sprzęt wojskowy służący maskowaniu i obronności.

Dzięki takim warsztatom podnosi się świadomości dzieci w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtuje podstawowe nawyki i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Bezpieczeństwo bowiem jest dla społeczeństwa wartością najważniejszą.

Wojskowi przypomnieli dzieciom również co to jest patriotyzm, jak można służyć krajowi i drugiemu człowiekowi. Przypomnieli przedszkolakom treść wiersza patriotycznego „Katechizm polskiego dziecka” – Władysława Bełzy. 

Dziękujemy za tak wspaniałe warsztaty edukacyjne 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, za przekazanie dzieciom bardzo przydatnej wiedzy.