Synteza i analiza – zdania i wyrazy – logopeda radzi.


Drodzy Rodzice!
Pięciolatki lubią liczyć. Kiedy zorientują się, że „jeden, dwa, trzy…” to nie tylko „słówka do liczenia”, że te konkretne nazwy nadają znaczenie konkretnym sytuacjom, ćwiczą liczenie, gdzie tylko można coś policzyć.
W moim gabinecie logopedycznym mam policzone zabawki, książeczki z obrazkami, pudełka z grami, wiatraczki… Idąc tym tropem, zapraszam przedszkolaki do liczenia: zdań: opowiadam krótką historię, zaznaczam intonacją początek i koniec zdania. Ważne, by zdania układały się w logiczną całość. Proszę o policzenie wszystkich zdań. Jeśli jest taka potrzeba, ilustruję długość wypowiadanych zdań ruchem rąk: złączone dłonie oddalam od siebie podczas wypowiadania zdania i łączę w miarę zbliżania się do jego końca. Zachęcam dzieci do powtórzenia tego ćwiczenia.
Wykonujcie je w domu, szczególnie gdy wypowiedzi Waszego dziecka są nieco chaotyczne albo nieprawidłowe gospodarowanie oddechem powoduje, że nie wystarcza mu wydychanego powietrza do zrealizowania całego zdania. Gesty dołączone do wypowiedzi pomagają je zharmonizować. wyrazów: niektóre zdania są krótkie, inne długie.
Budujcie jedne i drugie, policzcie w nich słowa. Ile wyrazów ma najdłuższe zdanie zbudowane przez Was? Ponieważ dzieci lubią wyzwania, może się zdarzyć, że zdanie będzie bardzo długie, ale całość nie będzie łączyła się w logiczną całość. Pochwalcie za ambicję, pośmiejcie się, jeśli zdanie brzmi humorystycznie, i jak najszybciej przejdźcie do budowania poprawnych zdań.
Takie zadanie to dobra okazja, by wyłapać i skorygować błędnie używane wyrażenia przyimkowe lub połączenia wyrazów, które dzieci traktują jak jedno słowo, np. „do Krakowa” („Byłem u babci w Dokrakowie”), „plac zabaw” („Spotkałem kolegę na placzabawie”).
Rozwijajmy świadomość językową dzieci. Jeśli prawidłowo wymawiają wyrazy, to w przyszłości prawidłowo je zapiszą.

Artykuł z Książki Nauczyciela ” Dzieciaki w akcji”, pięciolatki. Nowa Era
Autorzy porad specjalistów: Anna Lewandowska – logopeda, Katarzyna Kajkowska – terapeuta SI, Ewelina Wilkos – psycholog.

BK