W Przedszkolu nr 7, 4 grudnia 2020 roku ( w piątek) był Święty Mikołaj. Nietypowy, bowiem nie pokazał się osobiście w czasach pandemii Covid -19. Zostawił nam jedynie swoje ślady na podłodze i na drzwiach. Dzieci biegały, sprawdzały czy go nie widać. Wypatrywały sań i reniferów. Ale nie ujrzały go. Zostawił nam za to ogromne paczki pełne prezentów, bo byliśmy grzeczni. Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi.
Dzieci czekając na Mikołaja robiły piękne prace plastyczne do Galerii Przedszkolaka.
W dniach 17-20.11.2020 w Przedszkolu nr 7, oraz w odzdziałach zerówek w Szkole Podstawowej nr 21, realizowny był Projekt Edukacyjny
Jakie dary niesie jesień…?
Koordynatorzy projektu:
Beata Krajewska, Agata Miniach – Jerzyk.
Cele ogóle naszego projektu:
– budzenie zaciekawienia otaczającą przyrodą;
– rozbudzanie zainteresowania zmianami zachodzącymi jesienią;
– tworzenie sytuacji rozwijających u dzieci różne formy ekspresji;
– rozwijanie kreatywności i wyobraźni;
– przybliżenie dzieciom świata przyrody poprzez obserwację i badanie środowiska. – obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie tych zmian z aktualną
porą roku – stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych
przez nauczyciela; doskonalenie pamięci, spostrzegawczości; kształcenie logicznego
myślenia – rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się
Przebieg projektu:
Pierwszego dnia 17.11.2020 (wtorek)
była prezentacja multimedialna dla wszystkich grup w dużej sali na naszym monitorze interaktywnym. Prezentację przygotowała Beata Krajewska, a dotyczyła ona jesieni. Zmian w przyrodzie, jesiennej pogody, cech charakterystycznych tej pory roku, zwierząt, które na zimę zasypiają i tych, co potrzebują opieki. Były rozmowy o kolorach jesieni i jesieni w polskiej literaturze.
Były zabawy ruchowe, naśladowcze na dużej sali przy muzyce jesiennej.
Pierwszego dnia, zgodnie z tradycją było proponowane działanie dla rodziców i dzieci Galeria Prac „ Polska złota jesień”.
Każdy chętny rodzic wykonał pracę plastyczną z dzieckiem, po czym robił zdjęcie tej pracy i wysyłał do nauczyciela. Z tych prac nauczycielka Beata Krajewska stworzyła pamiątkową Galerię, którą każdy rodzic otrzymał jako nagrodę za udział w tym przedsięwzięciu.
W przedszkolu dzieci również robiły prace plastyczne, wykorzystując jesienny materiał , tak zwane dary jesieni.
Prace grupy II i III.
Prace grupy I
Prace grupy 0.
Prace grupy 0.
Drugiego dnia.18.11.2020 ( środa),
(Zerówki)
Drugiego dnia dla obu zerówek była zorganizowana wycieczka do Parku Osobowickiego Celem wycieczki jest przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park. Dzieci obserwowały oznaki jesieni, rozpoznawały drzewa i ich owoce, mierzyły drzewa różnymi sposobami, obserwowały dary jesieni przy pomocy lup. Zbierały w bukiety jesienne kolorowe liście oraz inne dary jesieni, z którymi wróciły do przedszkola.
(Przedszkole)
Drugi dzień realizacji projektu – jesienne porządki w naszym ogrodzie. Z wielkim zapałem grabiliśmy liście i zbieraliśmy do brązowych worków na odpady zielone. Układaliśmy z liści jesiennych kompozycji na trawie (szal pani jesieni).
Były też w ogrodzie zabawy sportowe dla wszystkich grup.
Jesienny wyścigi
Szalik dla Pani jesieni – układanie liści , która grupa zrobi najdłuższy szalik. Układanie dowolnych kompozycji z liści.
Sadzenie ziemniaków- zadanie polega na szybkim ułożeniu na wyznaczonym torze kilku ziemniaków i zebraniu ich ; pierwsze dziecko w drużynie rozkłada ziemniaki, kolejne je zbiera i tak na przemian
Rzuty ziemniakami do celu ( kosza).
Po południu w salach była orkiestra przedszkolaków. Gra na instrumentach muzycznych do piosenki ; wybranej przez nauczyciela grupy o tematyce jesiennej.
Trzeciego dnia 19.11.2020. (czwartek) realizowane były następujące działania:
Do wyboru dla nauczycieli:
– Oglądanie albumów z różnymi rodzajami drzew, albo plansz edukacyjnych dostępnych w przedszkolu.
– Zabawy ruchowe.
– Listopad, Jan Brzechwa, słuchanie wiersza, rozmowa kierowana na jego temat, inscenizacja ruchowa wiersza.
– „Jaki to kolor?” – tworzenie zbiorów liści wg koloru. Przeliczanie liczebności zbiorów. To również realizacja naszego programu matematycznego.
– „Tańczące liście”- swobodna ekspresja do muzyki wybranej przez n-la.
– Czarodziejskie pudełko – z darami jesieni. Rozpoznawanie dotykiem, zapachem. Starsze grupy dzielą nazwy na sylaby.
– Liście, listeczki” – zajęcia matematyczne, klasyfikowanie liści, ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej oraz zabawa muzyczna.
– Zabawa figurami geometrycznymi w kolorach jesieni. (pomarańczowy, żółty, czerwony, brązowy, zielony), rozpoznawanie figur nazywanie, nazywanie kolorów, powtórka czterech pór roku, liczenie figur, zgromadzenie ich w jednym miejscu , na środku dywanu.
Maluszki robiły soki z owoców i warzyw, które następnie same wypiły. Jesteśmy przedszkolem promującym zdrowie.
Wszystkie grupy przygotowałt Galerię Przedszkolaka z jesiennych prac .
Czwarty dzień 20.11.2020 ( piątek)
Przedszkole robiło jesienne kanapki na stołówce.
Zerówki miały zajęcia sportowe według gotowego scenariusza.
Temat: W krainie Pani Jesieni.
Cel: Zbadanie ogólnej sprawności motorycznej.
Grupa: 6 – latki
Gotowy scenariusz poniżej. Konspekt ten został opracowany na zajęciach warsztatowych z zakresu terapii pedagogicznej przez zespół nauczycieli mgr Agnieszki Targiel.
Projekt jesień to każdego roku super zajęcia w naszym przedszkolu. W tym roku, jak w każdym poprzednim bardzo się udały.
Z prac wykonanych przez rodziców i dzieci powstała przepiękna Galeria.